2014/07/10

Night of the Museums & Wroclove Design Festival 2014

This year is the first time all three of us have managed to take part in  ‘The Night of Museums’.
 You can visit all museums and exhibitions free of charge, plus there are a lot of additional attractions for children (and not only).

Out of the broad range of events, we chose WrocLove Design – and we were not let down.

Designer bikes, clothes, and chairs made of all sorts of materials, not to mention area designed especially for children – with a tremendous variety of workshops and toys. We couldn’t help but smile.

It was an eventful night and we had a whale of a time.


Since the night with Jul was short, we decided to get back there the following day to take part in other workshops and to have coffee, of course. We had a thrilling time – which you can see in the photos.


* * *


W tym roku po raz pierwszy udało nam się w trójkę pójść na Noc Muzeów. Wszystkie muzea i wystawy można oglądać za darmo a dodatkowo okazało się iż będzie wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci... i nie tylko.:)

Spośród ogromnej liczby eventów wybraliśmy WrocLove Design - i nie zawiedliśmy się.
Designerskie rowery, ubrania, krzesełka zrobione z wszystkich możliwych materiałów i do tego jeszcze przestrzeń zorganizowana tylko dla dzieci - z przeróżnymi warsztatami i zabawami. Aż śmiały sie nam oczy.

Bardzo miło i intensywnie spędziliśmy czas.

Jako, że noc z Julem krótka postanowiliśmy się tam wybrać następnego dnia na kolejne warsztaty i kawę oczywiście. Wrażeń co nie miara - z resztą na zdjęciach to widać.No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...